miercuri, 15 decembrie 2010

Iluminatul festiv in perioada sărbătorilor de iarnă

Câteva mii de beculeţe albe, galbene, roşii şi albastre au fost montate pe stâlpii de pe principalele artere de circulaţie şi pe clădirile principale ale comunei noastre, ornând cu eleganţă centrul localităţii pe perioada sărbătorilor de iarnă.

„Cred că în acest an comuna noastră este cel mai frumos împodobit pentru Crăciun şi Anul Nou. Vă spun sincer că la cei 70 de ani pe care îi am nu am văzut să arate mai frumos satul nostru, şi când spun asta am în vedere faptul că toate sărbătorile de iarnă le-am petrecut numai aici.,spunea ieri un pensionar care supraveghea joaca nepoţilor săi pe aleea principală de lângă primărie, alee iluminată feeric de o „perdea” de lumini albastre.


În faţa centrală, administraţia locală a instalat un pom de Crăciun de aproape 8 de metri, pom care atrage permanent zeci de copii, chiar î
n vecinătatea scenei ce va găzdui o serie de spectacole pe parcursul sărbătorilor.

Primăria a instalat aproape trei mii de şiruri luminoase în localitate, mai bine de cinci sute de metri pătraţi de plase cu becuri multicolore, ţurţuri şi steluţe luminoase, figurine din zăpadă artificială şi brazi ornamentali, care au necesitat un efort financiar de circa o treizeci de milioane de lei vechi din partea administraţiei, după cum a afirmat primarul Primăriei, Ioan Ursachi, care a mai menţionat că în afara acestora au fost folosite şi instalaţiile din anii trecuţi.

Niciun comentariu: